LACE


 FOLLOW ME ON INSTAGRAM LIISAKUSHNIR


Julyyyy is here! Although I am quite excited about the upcoming August (read: Viru Folk, my quarter hundred), then July truly has become my second favourite month.. Naturally because June is usually the month everybody focuses on work, but when July hits, me and my friends finally get together.
... And as I mentioned before, June has been super crazy because of different projects for example we opened summer season at Viinistu Rannaresto (yes, my favourite spot located in Lahemaa Natural park - you MUST visit) - check us out on FACEBOOK and INSTAGRAM - where I was creating menus, beers and everything that has to do with social media.. Oh and I moved! The devilll! Thankfully I've managed to move almost all of my clothes into my new walk in closet - first things first, as they say...

Anyways, due to that I've been behind on showing you THIS dress! This H&M Trend dress booked a spot in my closet the first time I saw it, probably because of this video that I saw hundred years ago.. Something about THIS music video and Dianna Agron in this white dress... Huh, I am not Dianna Agron and this is not that white dress, but 70s cuts are kicking ass at the moment!
Juuliii on siin! Kuigi ma olen eelseisva augusti pärast rohkem põnevil ( loe : Viru folk, minu veerand sada), siis Juulist on saanud samuti üks lemmikuid, kuid seda muidugi puhtalt sellepärast, et kui Juuni kuu möödub meil sõpradega enamasti töö lainel, siis vähemalt Juuli keskpaigaks/lõpuks roomavad kõik ühtekokku ja saab nö ‘’sõbra-suve’’ avatud. Jee!
… Nagu ma enne mainisin, on Juuni olnud ülipöörane erinevate tööde poolest näiteks avasime suvehooaja Viinistu Rannarestos (jah see heamõnuskoht, kus suvel peab käima) - tsekake Facebooki ja Instagrammi - kus ma asjatasin menüüde, õlu ja igast muu sotsiaalsega, ning loomulikult see kolimine. Saatanast! Õnneks nüüd on enamus asju ühes garderoobis, ainult bf on hetkel veel see ’’vaene sugulane’’ (kuniks stange saab kokku pandud), kellele on saatus (loe: mina…) loovutanud ainult paar sahtlit.. 

Igaljuhul, kogu sellepärast on mul jäänud teile näitamata SEE kleit! Pärit on H&M Trendist ja silmad on nõudnud seda oma riidepuule juba kohe, kui see letile prantsatas, sest kuskile ajusoppi on salvestunud SEE muusikavideo ja Dianna Agron selles valges kleidis… huh, pole mina Dianna Agron ja pole see kleit valge, aga 70ndate lõiked on hetkel täiega on point!


GET THE LOOK HERE:

Photos by Mihkel Allemann